3 Boyutlu Tarama

Tersine mühendislik, fiziksel bir parçadan dijital tasarımlar oluşturmanın güçlü bir yoludur ve 3D tarama ve 3D baskı gibi teknolojilerin yanı sıra prototip oluşturmanın en önemli adımıdır.

 3D tarayıcılarımız karmaşık nesneleri çok hızlı bir şekilde ölçer ve gerçek hayattan referanslar söz konusu olduğunda tasarım iş akışınızı büyük ölçüde hızlandırabilir. Fiziksel şekilleri yakalama ve değiştirme yeteneği sayesinde, her türden mevcut ürüne mükemmel şekilde uyan 3D baskılı parçalar tasarlayabilirsiniz.

Lazer 3D tarama en yaygın ve kullanılan 3D tarama tekniğidir. Gerçek nesnenin dijital bir temsilini elde etmek için lazer ışığı kullanarak nesnenin şeklini dijital olarak yakalar. Bu 3D tarayıcılar, son derece hassas nokta bulutları oluşturmak için çok ince ayrıntıları ölçebilir ve amorf biçimli şekilleri yakalayabilir. Bu lazer tarama tekniği, karmaşık geometrilerin ölçümü ve denetimi için mükemmeldir. Geleneksel yöntemlerle pratik olmayan yerlerden ölçüm ve veri elde edilmesini sağlar.  Lazer ışığı kullanan bir tarayıcı biraz kameraya benzer, yalnızca görüş alanında olanı yakalar. Bu işlemle, cihazdan bir nesnenin üzerine bir lazer nokta veya çizgi yansıtılır ve bir sensör bu nesnenin yüzeyine olan mesafeyi ölçer. Bu veriler işlenerek üçgenleştirilmiş bir ağa ve ardından bir CAD modeline dönüştürür. Nesnenin şekli, lazer nesnenin tüm yüzey şeklini yakalayarak hareket ettikçe bilgisayar monitöründe "nokta bulutu" adı verilen milyonlarca nokta olarak görünür. İşlem çok hızlıdır, saniyede 750.000 nokta toplar ve çok hassastır.

Lazer tarama, tersine mühendislik için 3D dijital veri elde etmenin en hızlı, en doğru ve otomatik yoludur. Yine özel bir yazılım kullanılarak, nokta bulutu verileri parçanın geometrisinin 3D CAD modelini oluşturmak için kullanılır. CAD modeli, taranan nesnenin hassas bir şekilde yeniden üretilmesini sağlar. Uygulama,  bir yüzey modeli veya daha karmaşık bir katı model sağlayabilir.

Mevcut bir nesneyi yeniden oluşturmak için, 3D tarama, bir 3D model oluşturmak için daha hızlı ve daha kolay bir tekniktir. Bir 3D modelinde, ona ilave yapı  eklenebilir, geliştirilebilir, ölçülerinde değişiklikler yapılabilir,  yani  projeye başlamak için harika bir temel oluşturur.