Abkant, (İngilizce: Press Brake) CNC kontrollü sac metal büküm makinasıdır. İlkel modeli cakadır. Abkantlar çeşitli tonajlarda (30-500 ton arası) ve genişliklerde (1000-8000mm) arasında olabilirler. Büküm işlemini gerçekleştiren üst ve alt kalıpları vardır. Üst kalıplar (erkek kalıp) "V" şeklinde, alt kalıplar (dişi) ise yine "V" şeklinde olup erkek kalıbın tam olarak içine oturmasını sağlar. Arasında kalan sac levhayı büyük bir hidrolik kuvvet uygulayarak programlanan şekilde büker.

Temel elemanları;

  1. Nümerik kontrol ünitesi
  2. Hidrolik eksenleri
  3. CNC üniteleridir.

Çalışması

Nümerik Kontrol ünitesinden istenilen parçaya göre programlanır, operatör iki eliyle parçayı yerleştirirken ayağıyla da pedala basarak üst tablayı(y eksenleri olarak isimlendirilir) aşağı indirir. Parçanın büküm mesafesini arkadaki dayamalar, büküm açısını üst tablanın basış kuvveti belirler. Günümüzde pek çok Türk imalatçısıda abkant tezgâhı imalatı yapmaktadır. hatta bazı [Türk] firmaları büküm işlemi için operatör gerektirmeyen (programlama için gerekli) robotik sistemlerin imalatını yapmaktadırlar.

Abkant pres şekillendirmede, kalıp bloğunun üzerine bir iş parçası yerleştirilir ve kalıp bloğu bir şekil oluşturmak için levhaya bastırır. Genellikle bükme, hem çekme gerilmelerini hem de basma gerilmelerini aşmak zorundadır. Bükme yapıldığında, artık gerilmeler malzemenin orijinal konumuna geri esnemesine neden olur, bu nedenle uygun bükülme açısını elde etmek için levha aşırı bükülmelidir. Geri yaylanma miktarı malzemeye ve şekillendirme tipine bağlıdır. Sac büküldüğünde, uzunluğu uzar. Büküm indirimi, bükümün dış kenarlarından ölçüldüğü gibi büküldüğünde sacın gereceği miktardır. Bükme yarıçapı, iç yarıçapı ifade eder. Oluşturulan bükülme yarıçapı, kullanılan kalıplara, malzeme özelliklerine ve malzeme kalınlığına bağlıdır. U-zımba, tek bir zımba ile bir U şekli oluşturur.