Ürün Tasarımı Nedir?

Ürün tasarımının tanımı, kullanıcıların sorunlarını çözen veya belirli bir pazardaki belirli ihtiyaçları karşılayan ürünlerin hayal edilmesi, yaratılması ve yinelenmesi sürecini tanımlar. 

Başarılı ürün tasarımının anahtarı, son kullanıcı olan müşteriyi, yani ürünün kendisi için yaratıldığı kişiyi anlamaktır. Ürün tasarımcıları, potansiyel müşterilerinin alışkanlıkları, davranışları, hayal kırıklıkları, ihtiyaçları ve istekleri hakkında empati ve bilgi kullanarak gerçek insanlar için gerçek sorunları çözmeye çalışır.

 İdeal olarak, ürün tasarımının uygulaması o kadar kusursuzdur ki kimse fark etmez; kullanıcılar ürünü gerektiği gibi sezgisel olarak kullanabilir çünkü ürün tasarımı onların ihtiyaçlarını anlamış ve kullanımlarını öngörmüştür. 

İyi ürün tasarımı uygulamaları tüm ürün yaşam döngüsü boyunca kendini gösterir. Ürün tasarımı, ön kullanıcı araştırmasından konsept geliştirmeye, prototip oluşturmaya ve kullanılabilirlik testine kadar ilk kullanıcı deneyiminin ve ürün teklifinin oluşturulmasında çok önemlidir. 

Ancak ürün tasarımı, müşteri deneyiminin iyileştirilmesinde ve ek işlevsellik ve yeteneklerin sorunsuz, keşfedilebilir ve kesintisiz bir şekilde eklenmesini sağlamada sürekli bir rol oynadığı için bununla bitmiyor. Marka tutarlılığı ve gelişimi, bir ürünün kullanım ömrünün sonuna kadar temel bir ürün tasarımı sorumluluğu olmaya devam eder. 

Ve bu, kullanıcıların ekranlarında gördüklerinden çok daha fazlasıdır. Sistem tasarımı ve süreç tasarımı, kullanıcıların arayüz tasarımını görmelerini ve etkileşime geçmelerini sağlayan kritik perde arkası bileşenlerdir.

 

Ürün Tasarım Süreci Nasıldır?

Ürün tasarım sürecinin ayrıntıları şirketten şirkete değişir, ancak bu profesyonel tasarımcılar tasarım düşüncesi söz konusu olduğunda benzer bir felsefeyi veya çerçeveyi takip etme eğilimindedir. 

Tasarım odaklı düşünme süreci birkaç adımdan oluşur: 

1)  İnsanlarla empati kurmak 

2)  Sorunu ya da ihtiyacı tanımlamak     

3) Bir çözüm düşünmek     

4) Bir prototip oluşturmak     

5) Çözümü test etmek  

Tasarım sürecin doğrusal olarak düzenlenmiş olsa da mutlaka doğrusal bir yolda ilerlemediği görülmektedir . Bazen belirli bir adımda öğrenilen sonuçlar, ekibi daha önceki bir adımı tekrarlamaya veya iyileştirmeye yönlendirir. 

 Ürün tasarım süreci, bir ürün olgunluğa ulaştığında bile asla tam anlamıyla durmaz. Çünkü teknoloji ve kullanıcıların onunla etkileşim kurma biçimleri sürekli gelişmektedir. Mobil cihazların giderek artan önemini ele alalım. Yıllar boyunca, mobil uygulamalar ve telefon dostu web siteleri sınırlı yeteneklere sahipken, kullanıcı deneyiminin büyük kısmı kişisel bir bilgisayar gerektiriyordu. Ancak ürün tasarımcıları, müşterilerin gerçek dünyadaki kullanım tercihlerini karşılamak için daha küçük ekranlara giderek daha fazla işlevsellik getirerek değişen kullanım alışkanlıklarına ve ihtiyalçlarına ayak uydurmak zorunda kaldı. Bu da gösteriyor ki her yeni teknolojik yenilikle birlikte ürün tasarımı, kullanıcı deneyimi üzerindeki potansiyel etkisini belirlemeli ve buna göre ayarlama yapmalı.

Yeni Ürün Geliştirmenin 7 aşaması

Yeni ürün geliştirme söz konusu olduğunda, bitmiş bir ürüne giden her yolculuk farklıdır. Ürün geliştirme süreci şirketten şirkete farklılık gösterse de, bunu yedi ana aşamaya ayırmak mümkündür.